Prairie Farmer's Reliable Directory
of Farmers and Breeders,
Stark County, Illinois

 

B


Babcock, Merwin (Bertha) Ch Russell, Martha, Stark R1 Essex Sec24 T103 Mary Dixon (1904)

Babcock, Murray (Bertha) Wyoming R4 Essex Sec28 Farm Hand J. Bamber (1903)

Bailey, Orpheus (Annie) Wyoming R4 Essex Sec11 O440a (1861)

Ballentine, Alva (Cora) Ch Orvall, Ivan, Ola, Toulon R4 Toulon Sec5 T160a C. Goodale (1872)

Baltimore, A. M. (Gertrude) Ch Grace, Dale, LaFayette R1 Goshen Sec6-7 O339a

Bamber, Amy, Ch John, Electa, Emma, Effie, Hattie, Harley, Selba, Toulon R1 West Jersey Sec24 O320a (1868)

Bangston, John (Annie) Ch Florence, Raymond, Lorence, Verne, LaFayette R1 Goshen Sec6 T93a D. F. Johnson (1915)

Banuat, Dan (Lydia) Ch Harley, Lena, Bertha, Roy, Lester, Rosa, Mildred, Ernest, Edward, Castleton Penn Sec15 T122a Mary Gleason (1866)

Bare, Theron (Hazel) Ch Leona, Bradford R3 Osceola Sec16 T160a M. W. O’Brien (1914)

Barnes, John (Anna) Wyoming R3 Penn Sec25 O160a (1891)

Barry, J. F. (Josephine) Ch Robert, Bradford R2 Osceola Sec1 T96a Mary Cahill (1914)

Barton, Chas. F., Ch Irma, Emery, Eunice, Vernon, Wyoming R2 Toulon Sec12 O200a (1874)

Barton, Clarence (Bessie) Toulon R4 Toulon Sec9 O240a (1891)

Barton, Jos., Ch Harry, Charles, James, Annie, Wyoming R2 Toulon Sec13 O160a (1872)

Bass, Ezra (Ethel) Wyoming R2 Toulon Sec15 T100a G. W. Barton (1886)

Bass, N. A. (Musa) Wyoming R2 Toulon Sec21 O80a (1869)

Bates, Mrs. F. W., Ch John, Lula, Edward, Neponset R2 Elmira sec2 O110a (1871)

Bayer, Mrs. Chas., Ch Elsie, Lena, Paul, August, Stark R1 Valley Sec27 T140a David Shearer (1910)

Bayer, G. W. (Anna) Ch Walter, Clarence, Charles, Speer R1 Valley Sec13 O200a V. E. Shearer (1910)

Baylor, E. N. (Mary) Ch Justina, Forrest, Ormand, Kelsey, Castleton Penn Sec16 T240a Alva Adams (1891)

Beall, Glenn (Nettie) Ch Bertha, Allen, Annie, Lawrence, Raymond, Daisy, Robert, Gladys, Jessie, Harold, Toulon R1 Essex Sec20 T198a D. McLeish (1873)

Beamer, J. H. (Jennie) Ch Eleanor, Phillip, Toulon R5 West Jersey Sec 15 T80a Mrs. H. Hazen (1874)

Beamer, Philip (Sarah) Ch Louis, Bessie, Jeffrey, Della, Sydney, Blanche, Dale, Maud, Ralph, Glenn, Laura, R22 West Jersey Sec32 O180a (1866)

Beamer, Ralph R. (Gladys) Ch James, LaFayette R2 West Jersey Sec8 T200a S. J. Newman (1887)

Beattie, Bros., Toulon R3 Elmira Sec30 T286a George Armstrong (1882)

Bell, Frank (Lizzie) Ch Laura, Elmer, John, Charles, Fannie, Howard, May, Estella, Bradford R2 Osceola Sec11 T180a J. P. Code (1908)

Benedict, Harvey (Dora) Ch Ray, Irene, Lester, Marie, Edna, Katherine, John, Dean, Dorothy, May, Ruth, Robert, Neponset R2 Osceola Sec6 T252a A. D. Currier (1900)

Bennett, Bros. (Amos, Thos.) Galva R2 Goshen Sec2-3 O225a (1886)

Bernard, L. C. (Inez) Wyoming R2 Toulon Sec2 Farm Hand (1910)

Best, C. (Elsie) Ch Genevieve, Stark R1 Essex Sec25 T160a H. Klepfer (1913)

Best, Logan (Alice) Ch Edward, Herbert, Wyoming R4 Essex Sec26 T135a M. J. Graves (1903)

Biederbeck, L. A. (Louie) Ch Edna, Harley, Florence, Raymond, Irene, Wilford, Amy, Sarah, Toulon R2 West Jersey Sec13 O120a (1889)

Black, Chas. W. (Daisy) Buda R1 Osceola Sec 4 T80a Martha Black (1885)

Blair, Orland (Trella) Ch Dean, Wyoming R2 Penn Sec7 T314a Aaron Plotner (1896)

Blauvelt, B. H. (Cora) Ch Elgie, Roscoe, Jean, Neponset R1 Elmira Sec21 T192a Thos. Murray (1873)

Bloom, Eric, Ch Rubin, Mary, Nora, LaFayette R1 Goshen Sec17-20 O100a (1900)

Blust, James (Eva) Ch Francis, Toulon R5 Goshen Sec22 T80a Thompson & Jackson (1914)

Boardman, Geo. D. (Maud) Toulon R3 Elmira Sec21 O160a (1878)

Boardman, Geo. O. (Lydia) Ch Lucy, Theresa, Nellie, Emma, Henry, Neponset R1 Elmira Sec21 O116a (1839)

Boardman, O. W. (Mary) Ch Ralph, James, John, Mabel, Robert, Lois, Harold, Julia, Edwin, Walter, Miles, Kewanee R2 Elmira Sec8 O284a (1886)

Bodine, Rachel D. Ch Don, Addie, Toulon R2 West Jersey Sec29 O174a (1869)

Bonynge, Wm. (Edna) Wyoming R3 Penn Sec31 T160a Mrs. J. Duckworth (1878)

Bowes, C. Albert (Myrtle) Ch Russell, Stark R1 Valley Sec20 T80a (1882)

Bowes, Geo. (Sarah) Ch Albert, Stark R1 Valley Sec20 O80a (1856)

Bradley, G. (Hilma) Ch Bernard, Madline, Galva R2 Goshen Sec6 T160a B. F. Nance (1911)

Brady, Emery (Fannie) Wyoming R2 Toulon Sec22 O40a (1889)

Brady, Jas. C. (Catherine) Ch Eleanora, Emery, Bertha, Robert, Anna, Gladys, Wyoming R2 Toulon Sec22 O204a (1876)

Burns, Patrick L, (Katherine) Stark R1 Valley Sec20 O80a (1881)

Burton, Saml. E. (Laura) Ch Omar, Inez, Curtis, Wyoming R2 Toulon Sec 25 T30a J. Harty (1914)

Buskirk, H. E. (Sarah) Ch Ethel. Eldon, Ray, Dale, Ralph, Fred, Clarence, Berne, Donald, Toulon R1 Essex Sec30 T341a S. B. Gingrich (1896)

Buswell, Harold J., Neponset R2 Elmira Sec11 T226a F. E. Buswell (1893)

Buswell, John A. (May) Ch Edward, Ione, Bradford R3 Osceola Sec7 O30a (1874)

Butler, Alva (Blanche) Ch James, Clifford, Toulon R2 West Jersey Sec.12 T80a S. Quinn (1911)

Butler, James (Bridget) Speer R1 Valley Sec24 O80a (1876)


Stark County Home

Any contributions, corrections, or suggestions would be deeply appreciated!

Copyright Janine Crandell & all contributors
All rights reserved
Updated April 1, 2007