Prairie Farmer's Reliable Directory
of Farmers and Breeders
Logan County 

A

Transcribed by Wini Caudell

 

Abbott Frank C, (Alta Grimes) Ch Helen, Elva; Chestnut R1 Etna Sec 33 T55a E. L. Grimes (1916)

Abbott Gilbert H. (Orion Hess) Ch Marion; Lincoln R5 Chester Sec9 T160a J. H. Abbott (1890)

Abbott, J. C. (Edna Johnston) Lincoln R5 Chester Sec9 T160a J. H. Abbott (1882)

Ackerson, Purl E. (Martha Frost) Ch Lillie, Fern; Atlanta R1 Eminence Sec11  T35a Mrs. D. Monett (1894)

Adair, A. L. (Ruby Robb) Ch Eva, Mary; Waynesville R2 Atlanta Sec 36 T220a Mrs. Russ (1897)

Adams A E (Alice Bevan) Ch Paul; Atlanta R1 Eminence Sec11  T240a J. W. Adams (1887)

Adams Charlie (Nellie Osborn) Ch Katie; Burton View R1 Sheridan Sec11  T200a Scully Est. (1915)

Adams Fred (Eula Browning) New Holland R1 Sheridan Sec9 Farm Hand Wanderle Est. (1916)

Adams, Henry P. (Kate McKenzie) Ch Charlie, Effie, Robert, Fred; New Holland R1 Sheridan Sec9 Farm Hand Walter Wanderle: (1916)

Adams Ha N. (Mantie Curtis) Ch Dorothy, Leo; Atlanta R1 Eminence Sec1 T130a Henry Adams (1880)

Adams, J. Q. Atlanta R3 Eminence Sec16 O455a (1867)

Adams W. H. (Nancy Mountjoy) Ch Louie, Ila, Ray, Alma, Mildred; Atlanta R1 Eminence Sec13 O275a (1857)

Aderman Theodore (Clare Bacher) Ch Mildred; Mt. Pulaski R2 Mt. Pulaski Sec 19 Farm Hand T. M. Harris (1911)

Adkins J. B. (Mae Ricketts) Ch Lena, Clarence, Howard; Mason R3 Sheridan Sec6 T256a Geo. Bolinger (1912)

Adolph Henry (Meta Koeneke) Ch Clarence, Milton, William, Anna; San Jose R1 Prairie Creek Sec6 O163a (1867)

Aeilts, Aeilt (Augusta Kaveman) Ch William, Clara, Ernest, Lena, Fred; Burtonville R1 W Lincoln Sec15 T114a Sculley Est. (1889)

Aery William H. (Mary Ellen Steinhauer) Ch Flo, Fern, Freda; Lincoln R1 W Lincoln Sec30 O40a T308a C. J. Gehilbaugh (1869)

Agnew Arthur (Emma Ferree) Ch Clarence, Albert, Francis, Martin, Harold; New Holland R1 Sheridan Sec22 Farm Hand Gep. White (1915)

Aielts William (Minnie Koster) Ch Harold; Burton View R1 Sheridan Sec14 Farm Hand Robert Sank (1917)

Albers R. W. (Mary Diekhoff) Ch Foska, Vena, Wicker, Richard, Mary; Emden R1 Orville Sec6 T158a Mrs. Angela Scully (1872)

Alberts J. H. (Minnie Westen) Ch Lena, Clara, Harold, Mildred; Hartsburg R1 Prairie Creek Sec25 T80a Scully Est. (1877)

Aldag, John (Maggie Koester) Ch Rebecca, Henry, Lizzie, Margaret; Hartsburg R2 Sheridan Sec3 T80a Scully Est. (1892)

Alexander Benj. (Precilla England) Ch Albert, Russell; Latham R1 Lake Fork Sec12 T80a Mrs. Hannah Richardson (1897)

Alexander Harvey (Celia Powell) Ch Lena, Francis, Otha, Lorena, Chloe, Lucile; New Holland R1 Sheridan Sec33 Farm Hand John Bracey

Allen, C. F. (Elizabeth Blanford) Ch Roy, Mildred; Lincoln R5 Chester Sec27 T196a Simon Neibuhr (1892)

Allen, Ed (Lula Mills) Ch Hubert, Calvin, Catherine; Middletown R1 Corwin Sec27 T150a Dave Gallagher (1914)

Allen, Jasper C. (Edna Harris) Ch Ike, Delila, Haskel, Conar, Willie, Robert, Neeta, Willard, Oliver, Webster, Grace; Mt Pulaski R1 Lake Fork Sec7 T240a W. K. Maxwell (1899)

Allen Wm. (Callie Stoke) Ch Robert, Lou, Frank, William, Bessie, Ada, Alfred, Ernest, Walter, Jessie, Helen, Clifton, Erwin, Roscoe, Loy, Clarence, Cecil; Mt Pulaski R1 Mt Pulaski Sec12 T80a C. F. Popple (1901)

Allen, W. A. (Ollie M. Hutchison) Ch James, Maude, Henry; Latham R1 Leanna Sec23 Farm Hand Louis Stolz (1901)

Allison Eli (Laura Lucas) Ch Francis, Rosie, Chauncey, Otto; Mt Pulaski R1 Leanna Sec29-30 T120a Margaret Deavers (1867)

Allison Ezra J. (Anna Bentley) Ch Irene, Ethel, Mildred, Robert, Wilmer; Beason R2 E Lincoln Sec13 Farm Hand John S. Rohrer (1886)

Allison, Otto (Marie Huston) Mt Pulaski R1 Leanna Sec30 T80a John Deavers (1892)

Allsop, W. D. (Marie Combs) Ch Irma; Chestnut R1 Leanna Sec5 O60a (1916)

Alspath, A. (Ellen Hoy) Ch Fred, George, Irvin, Elmer; Mt Pulaski R4 Mt Pulaski Sec12 O171a (1878)

Altaian, Frank (Martha Love) Ch Imo, Archie, Mary, Viola, Frankie, Ruby; Atlanta R2 Oren Sec4 T106a Mrs. Nell Copes (1877)

Amberg, Nic (Hanna C, Musick) Ch Walter, Clarence, Lula, Paul, Clifford, Clifton, Bernice, Myrtle; Lincoln R1 Broadwell Sec 16 T320a Fred Gehilbaugh (1872)

Amberg, William (Ida C. Liesman) Ch Mildred, Mabel. Florence; Lincoln R1 Broadwell Sec 16 O80a T80a George Corwine Sr. (1876)

Anderson, Edwin (Sarah Shoemaker) Ch Charles, Mary, Louis, James, Samuel, Minnie, David; Elkhart R1 Corwin Sec35 T320a lone Bryant (1887)

Anderson, John Ch Alice, Stella, May, Para, Floyd, Sister Ellen; Mt Pulaski R3 Mt Pulaski Sec11  T240a Harold Trapp (1861)

Anderson, Walter (Jennie Burkhart) Ch Lillie, Selma; Mt Pulaski R1 Lake Fork Sec9 Farm Hand Oscar R. Beaver (1915)

Andes, O. L. (Vida Willbanks) Ch Mildred, Harold; Middletown R1 Corwin Sec36 T225a Mike Danaher (1900)

Anton Peter (Hattie Ritchey) Lincoln R2 E Lincoln Sec15 O14a (1872)

Apel, Charles G. (Bertha Seefeldt) Ch Leona, Carl; Lincoln R1 Broadwell Sec16 T160a George Corwine Jr. (1881)

Apel, Elizabeth Ch Mary, Carrie, Charlie, George, Louise, Albert, Lillie; Atlanta R2 Oren Sec8 O160a (1867)

Apel, Geo. M. (Alma Struening) Ch Hilda; Lincoln R2 E Lincoln Secl8 T165a S. A. Foley (1886)

Aper, Ben (Augusta Hoeft) Ch Rudolph, Fred, William, Henry, Lydia, Herman; Hartsburg R2 Orville Sec 22 T80a Scully Est. (1903)

Aper, Harm J. (Nettie Fortman) Ch Christiana, Anna, Dorothy, Gertrude; Hartsburg R1 Orville Secl7 T80a Mrs. Angela Scully (1894)

Aper, Henry (Jennie Reuben) Ch John, Edward, Christian, Harry, Benjamin; Hartsburg R1 Orville Sec20 T160a Scully Est. (1900)

Aper, John (Tina Vonderborg) Ch Simon, Fred, John; Hartsburg R2 Orville Sec14 T80a Scully Est. (1905)

Aper, J. E. (Johanna Tholen) Ch Unke, Jacob, John; Hartsburg R1 Prairie Creek Sec15 T160a Scully Est. (1867)

Aper, Unkie (Henrietta Terviel) Hartsburg R1 Prairie Creek Sec35 T160a Scully Est. (1897)

Applegate, A. L. (Nellie Hauser) Ch Allen, Bernell; Atlanta GD Atlanta Sec20 O342a (1867)

Applegate, Vern L. Atlanta R3 O10a Eminence Sec15 T130a Mrs. C. Applegate and Miss M. Bruner (1887)

Apts, Paul (Mary Lecher) Ch Paul, Frederick; Lawndale RD E Lincoln Sec2 (1870)

Armbrust, Andrew (Anna Dierker) Ch Harold, Clarence, Margaretha, Henry, Albert, Ruth, Oran; Lincoln R1 Broadwell Sec2 T142a Fred E. Proctor (1882)

Armbrust, Henry J. (Grace Primm) Ch Esther; Lincoln R3 Chester Sec7 T200a J. J. Primm (1883)

Armbruster, Herman (Hester Barry) Ch Helen, Irene, Ethel, Marion; "Walnut Row Farm" Hartsburg R1 Prairie Creek Sec28 O80a Sec33 T80a Mrs. M. Stumpp (1881)

Armbruster, Joe (Lydia Sints) Ch Leonard, Florence; Emden R2 Prairie Creek Sec14 T120a Carl Armbruster (1885)

Armintrout, Bert R. (Cleo Theobald) Ch Inez; Atlanta R3 Eminence Sec 32 T80a Fred Reinhart (1880)

Armintrout, John (Ida Hanslow) Ch Florence, George; Mt Pulaski R4 Leanna Sec27 T320a Heller Bros. (1882)

Armstrong, A. M. (Rosie Gehlbach) Ch Viola; Beason R2 Oren Sec16 O117a (1876)

Armstrong, James (Sarah Keys) Ch Raymond, Nola, Everett; Beason R1 Aetna Sec6 T250a T. M. Harris (1859)

Armstrong, Raymond C. (Cora Musick) Beason R1 Aetna Sec5 T320a Sam Keys (1888)

Armstrong, Willard W. (Edith Duff) Ch Elizabeth, Margaret; Beason R1 Chester Sec12 O240a (1888)

 

 


Home

Copyright Janine Crandell & all contributors
All rights reserved